Facebook Youtube Szybki kontakt

Rotomat i Lean-Lift w e-commerce

ROTOMAT I LEAN-LIFT W E-COMMERCE

Po dwuletnim czasie pandemii, okresowych lockdownach, zamknięciach marketów i galerii, klienci wrócili do sklepów. Półki zapełniły się towarami, wróciły promocje i sezonowe wyprzedaże. Wrócili także klienci, jednak mający swoje nowe przyzwyczajenia, a w związku z nimi, nowe oczekiwania. Niezmiennie klient oczekuje wysokiej jakości produktu i konkurencyjnej ceny. Jednak po latach, gdy zakupy przez internet stały się standardem, wybijającą się potrzebą jest dostęp do zakupu szerokiego asortymentu towarów bez wychodzenia z domu z jednoczesną szybką i tanią dostawą oraz łatwym procesem zwrotów. W jaki sposób automatyka może wspomóc realizację takich oczekiwań?

Formuła click&collect

Rozwiązaniem, które spełni wymagania klienta może być coraz powszechniej wdrażana formuła click&collect. Formuła ta jest niczym innym jak formą zintegrowania świata on-line z off-line. Klient w dogodnym dla siebie czasie i na dowolnym urządzeniu dokonuje zakupu przez internet, wybiera spośród szerokiej oferty, zazwyczaj dokonuje płatności bezgotówkowej i po otrzymaniu informacji o skompletowaniu zamówienia, w wygodnym terminie kieruje się do wybranego wcześniej punktu odbioru. Zakupy stają się procesem szybkim, łatwym i przyjemnym. A gdzie tu miejsce na automatykę? W e-commerce przede wszystkim to czas i precyzja realizacji zleceń sprawiają, że klient jest zadowolony, dlatego kluczowa jest sprawna kompletacja zamówienia, pakowanie i wysyłka. Proces ręcznego pobierania i kompletacji wysoce zindywidualizowanych zamówień w magazynie czy scentralizowanym centrum dystrybucyjnym jest niezwykle pracochłonny, ale i czasochłonny. Zastosowanie rozwiązań automatycznych jak regały windowe czy karuzelowe, znacząco skraca czas kompletacji towarów a w konsekwencji czas realizacji całego zamówienia.

Krótki czas kompletacji

Główna zasada działania automatycznych regałów Rotomat i Lean-Lift to praca według schematu towar do człowieka. To nie pracownik magazynu przemieszcza się w poszukiwaniu towaru, ale to towar podjeżdża na ergonomiczną wysokość wprost do jego rąk po wyszukaniu indeksu na panelu. Dodatkowe wyposażenie regału w system Pick-o-Light pozwala na jeszcze szybsze znalezienie żądanego towaru i wyeliminowanie pomyłek związanych z pobraniem niewłaściwego artykułu. Powyżej okna dostępowego regału znajduje się panel z diodami LED, które rzucają wiązkę światła na poszukiwany towar, wskazując jego dokładną lokalizację. Dzięki temu konkretny produkt jest bezbłędnie i szybko znaleziony przez operatora. System Pick-o-Light może również wskazać różnej wielkości przedziały, w których znajduje się żądany towar, oświetlając odpowiednie punkty graniczne.

Regały Rotomat i Lean-Lift mają różną konstrukcję, ale oba są doskonałym rozwiązaniem do zarządzania nawet wielotysięcznym i bardzo zróżnicowanym asortymentem. Rotomat to system pionowej karuzeli poruszającej się po spłaszczonej elipsie. Operator za pomocą panelu przywołuje półki, a te w zależności od położenia docierają do operatora możliwie najkrótszą drogą. Ze względu na dużą pojemność

Rotomat pozwala zmagazynować w jednym miejscu towary do kompletacji przy jednoczesnym łatwym dostępie nawet do pojedynczej sztuki. Półki są dostosowane do rodzaju asortymentu i opakowań, w jakich są magazynowane. Mogą to być np. kuwety, kartony, czy np. produkty ułożone luzem w szufladach bądź przedzielone odpowiednimi przegródkami na półkach. Regał karuzelowy sprawdzi się zwłaszcza w niewysokich pomieszczeniach. Ogromnym plusem systemu jest niemal bezstratne wykorzystanie powierzchni, gdyż pomiędzy karuzelą nie ma już pustej przestrzeni.

Innym rozwiązaniem jest regał Lean-Lift zbudowany z ruchomego podajnika, którego zadaniem jest pobieranie lub umieszczanie ruchomych półek w docelowych lokalizacjach składowania wewnątrz regału. Półki mogą być umieszczane na przedniej i tylnej ścianie regału w prowadnicach rozmieszczonych co klika centymetrów. Na poziomie operatora znajduje się okno dostępowe, w którym zlokalizowany jest zespół fotokomórek. Rolą fotokomórek jest określenie maksymalnej  wysokości produktu na półce i zarezerwowanie dla niej dokładnie tyle miejsca, ile potrzebuje. W przypadku towarów o zróżnicowanych wymiarach pozwala to uzyskać wysoką optymalizację i wykorzystanie miejsca, co wiąże się z redukcją wymaganej powierzchni składowania. Oba rozwiązania ograniczają do minimum drogę transportową i czas pobierania pojedynczych lub kompletnych zestawów niezbędnych towarów.

Bezkosztowy zwrot

Nowe nawyki zakupowe klientów wiążą się także ze sprawnym procesem zwrotów. Formuła return-to-store gwarantuje szybki i co najważniejsze – bezkosztowy proces zwrotu towaru zakupionego przez internet. Klienci cenią sobie zakupy w internecie wiedząc, że bez generowania kosztów dodatkowych będą w stanie oddać zakupiony towar do sklepu stacjonarnego. I tu znów pomocne może być rozwiązanie automatyczne. Dzięki oszczędnemu magazynowaniu w regałach Lean-Lift czy Rotomat można zapewnić maksymalną pojemność przy minimalnej powierzchni. W ten sposób nawet na niewielkiej powierzchni zaplecza sklepu czy bezpośrednio na hali sprzedaży można przechowywać dużą ilość zwrotów.

Rotomat na sali sprzedaży

Case Study

Przykład francuskiej firmy dystrybucyjnej Cultura pokazuje jak dzięki automatyce zapewnić sprawny odbiór zakupów internetowych. Regał Rotomat umożliwił przeniesienie magazynu zamówień z hali bezpośrednio na salę sprzedaży. Wyprowadzenie zamówień klientów do punktu odbioru to nie tylko zwolnienie miejsca składowania w centrum kompletacyjnym, ale dzięki temu, że regał karuzelowy wykorzystuje dostępną wysokość pomieszczenia, to także oszczędność miejsca w samym sklepie. Zamówione przez internet towary, jak książki, płyty i inne media skompletowane w magazynie głównym trafiają do szuflad Rotomatu i tam chronione przed światłem, kurzem i niepowołanym dostępem czekają na odbiór klienta. Klienci identyfikują się przy kasie, podają formularz zamówienia, a pracownik pobiera z regału wcześniej przygotowane zamówienie. W ten sposób, oprócz codziennej pracy, można sprawnie i bez konieczności pokonywania dużych odległości realizować rosnącą liczbę zamówień internetowych. Regał zapewnia więc oszczędność czasu pracownika, a dzięki umiejscowieniu okna dostępowego na wygodnej wysokości gwarantuje ergonomię pracy. Korzyści z takiego rozwiązania są także po stronie zamawiającego – klient ma pewność, że gdy dociera do sklepu jego zamówienie jest już skompletowane a odbiór zajmie mu najwyżej kilka minut.

Analitycy rynku prognozują zwiększanie aktywności konsumentów na platformach sprzedażowych i dalszy wzrost udziału e-commerce w handlu detalicznym. Wraz ze wzrostem sprzedaży rośnie presja na sprzedawcy, aby wywiązać się z terminowej i precyzyjnej dostawy oraz umożliwić bezpłatny zwrot towaru. Wobec wymagań klientów i chęci utrzymania swojej konkurencyjności na rynku warto pamiętać o rozwiązaniach automatycznych, które w znaczący sposób wpływają na przyspieszenie całego procesu zakupów.

Napisz do nas!


*Zapoznałam/em się z Regulaminem i Polityką prywatności.

}
Nasi klienci

Newsletter

Wypełnij formularz, aby otrzymywać newsletter


„Administratorem danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych, jest ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Skrajnej 3b, 31-331 Kraków. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne oraz że przysługują Państwu prawa dostępu do danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji usługi dostarczania newslettera i kontaktu handlowego, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie tych zgód i w celach w ich treści określonych. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Regulaminie i Polityce prywatności. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: info@isl.pl."

Poleć naszą stronę znajomemu

Dziękujemy

Strona została wysłana Twojemu znajomemu

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą tak szybko, jak to będzie możliwe. Prosimy jeszcze o odpowiedź na jedno pytanie. Tobie zajmie to tylko 10 sekund, a nam ułatwi pracę w przyszłości.

ANKIETA