Facebook Youtube Szybki kontakt

Branża motoryzacyjna – redukcja kosztów i efektywne zarządzanie

Branża motoryzacyjna jest zdecydowanym liderem automatyzacji i robotyzacji. 30% nowych robotów trafia właśnie do tego przemysłu.

Redukcja kosztów, wzrost wydajności branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna (automotive) to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku i zyskać przewagę konkurencyjną, firmy poszukują rozwiązań zwiększających wydajność procesów produkcyjnych, optymalizujących logistykę wewnątrzmagazynową i eliminujących coraz powszechniejszy problem niedoboru wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
Automatyzacja procesów magazynowania i kompletacji pozwala na znaczne zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa dzięki zmniejszeniu wykorzystywanej powierzchni magazynowej nawet o 80%, skróceniu czasu kompletacji, nierzadko o 50%, rozwiązaniu palącego problemu braku wykwalifikowanych pracowników i ochronie cennych części zamiennych za pomocą systemu kontroli dostępu.
Dodatkowo, automatyczne systemy składowania mogą być wyposażone w komponenty wpływające na poprawę efektywności energetycznej i umożliwiające odzyskanie nawet do 40% zużywanej energii: EcoDrive, EcoLoad, EcoMode.
Wyposażenie hali produkcyjnej, magazynu czy salonu samochodowego/centrum serwisowego w automatyczne regały magazynowe pozwala na uzyskanie wielu dodatkowych korzyści, takich jak łatwa, szybka i bezbłędna kompletacja, bieżąca kontrola stanów magazynowych, skrócenie czasu wyszukiwania części zamiennych lub narzędzi, czy zabezpieczenie składowanych towarów przed zniszczeniem lub kradzieżą.

Jak wygląda praca z automatycznymi systemami składowania?

Regały automatyczne dostarczają towar bezpośrednio do rąk użytkownika. Każda osoba posiadająca indywidualny kod/kartę dostępu/hasło może przy pomocy intuicyjnego panelu sterowania wyszukać właściwy towar, który następnie trafia do okna podawczego znajdującego się na bardzo wygodnej ergonomicznej wysokości, skąd może zostać pobrany przez pracownika.
Dzięki integracji z wewnętrznym systemem informatycznym firmy typu WMS czy ERP, możliwa jest między innymi bieżąca aktualizacja stanów magazynowych, inwentaryzacja w czasie rzeczywistym, śledzenie operacji załadunku i rozładunku towaru oraz wiele innych.

Części zamienne, narzędzia, komponenty produkcyjne, blacha, dokumentacja techniczna

Części zamienne, narzędzia, komponenty produkcyjne, blacha, czy dokumentacja techniczna to tylko przykładowe towary, które mogą być magazynowane w regałach automatycznych. Warto wspomnieć, że w zależności od miejsca i rodzaju składowanego towaru możemy wyróżnić kilka typów automatycznych systemów składowania, w tym:

– automatyczne regały windowe Lean-Lift

– automatyczne regały karuzelowe Rotomat

– automatyczne regały na blachy i dłużyce oraz ciężkie i nietypowe przedmioty LogiTower

– dystrybutor VendiShelf i system Lockomat.

W przypadku większych i cięższych przedmiotów o nieregularnych gabarytach (bloki silników, katalizatory, przekładnie) doskonale sprawdzą się automatyczne regały windowe typu Lean-Lift. Nazwa systemu wskazuje na zasadę działania – winda dostarcza towar ze wskazanej przez operatora półki wprost do rąk pracownika, maksymalnie upraszczając proces wyszukiwania i kompletacji. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie pozwala również znacząco zaoszczędzić powierzchnię składowania. W trakcie załadunku lokalizacja towaru w regałach Lean-Lift dobierana jest automatycznie w zależności od jego wysokości, co pozwala uzyskać maksymalną gęstość składowania.    

Automatyczne regały karuzelowe Rotomat przeznaczone są do magazynowania towarów mniejszych, takich jak drobne elementy konstrukcyjne i narzędzia czy normalia. Regał Rotomat działa na wzór pionowej karuzeli, dostarczając towar najkrótszą możliwą drogą wprost do okna podawczego, pozwalając na uporządkowany, a dzięki kontroli dostępu również w pełni bezpieczny proces składowania. 

Dla towarów bardzo ciężkich (np. blachy, ciężkie narzędzia specjalistyczne o wadze do 8 ton na półkę), długich (np. rury, profile i pręty do 14 m) oraz nietypowych (np. formy wtryskowe) najlepszym rozwiązaniem jest automatyczny regał LogiTower. LogiTower jest bardzo elastycznym i wydajnym systemem składowania, wpływającym na poprawę bezpieczeństwa pracy i towaru w magazynie. System może być zintegrowany z maszynami cięcia laserowego i waterjet, zapewniając w pełni automatyczny proces obróbki blach i dłużyc. Unikalna konstrukcja półek regału LogiTower umożliwia wysoką gęstość składowania, która pozwala zaoszczędzić miejsce w magazynie.

Futurystyczna kompletacja zamówień w regałach automatycznych – bądź "smart"

Innowacyjna koncepcja kompletacji zamówień w zakładzie produkcyjnym Man Diesel & Turbo jest oparta na regałach automatycznych, okularach smart glasses oraz rękawicy ze zintegrowanym skanerem.

Więcej: Case study: MAN DIESEL & TURBO

Brak pracowników na produkcji i w magazynie? Z automatycznymi systemami magazynowymi to już nie problem!

Wdrożenie automatycznych systemów składowania pozwala na rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry pracowniczej w magazynach. Dzięki automatyzacji procesy logistyczne zostają maksymalnie uproszczone i przyspieszone. Obsługa regałów automatycznych jest łatwa i intuicyjna. Wzrost wydajności produkcji, redukcja kosztów i krótki czas zwrotu z inwestycji sprawiają, że automatyczne systemy wysokiego składowania są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w magazynach firm z branży motoryzacyjnej, salonów samochodowych czy centrów serwisowych.  

Zespół ISL
}
Nasi klienci

Newsletter

Wypełnij formularz, aby otrzymywać newsletter


„Administratorem danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych, jest ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Skrajnej 3b, 31-331 Kraków. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne oraz że przysługują Państwu prawa dostępu do danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji usługi dostarczania newslettera i kontaktu handlowego, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie tych zgód i w celach w ich treści określonych. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Regulaminie i Polityce prywatności. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: info@isl.pl."

Poleć naszą stronę znajomemu

Dziękujemy

Strona została wysłana Twojemu znajomemu

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą tak szybko, jak to będzie możliwe. Prosimy jeszcze o odpowiedź na jedno pytanie. Tobie zajmie to tylko 10 sekund, a nam ułatwi pracę w przyszłości.

ANKIETA