Facebook Youtube Szybki kontakt

Kompleksowe rozwiązania magazynowe dla producentów wyrobów plastikowych

Wzrost popytu na tworzywa sztuczne - co dalej?

Zarówno na polskim, jak i europejskim rynku przetwórców, można zaobserwować wzrost popytu na tworzywa sztuczne. Według danych Fundacji Plastics Europe Polska zapotrzebowanie na plastik w Polsce w zeszłym roku wzrosło o 7% r/r, a w całej Europie wzrost ten osiągnął w tym samym czasie 0,3% r/r.

Wśród sektorów, które charakteryzują się  największym wskaźnikiem wykorzystania tworzyw sztucznych można wymienić branżę opakowań, budownictwo i motoryzację. W związku z rosnącą ilością zamówień firmy specjalizujące się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów z tworzyw sztucznych stoją przed decyzją o optymalizacji tych procesów.

Magazynowanie wyrobów plastikowych - jak stać się częścią Industry 4.0?

Postępująca automatyzacja wielu sektorów przemysłu pozwala osiągać dużo lepsze wyniki przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i czasu pracy. W przypadku firm specjalizujących się w produkcji wyrobów plastikowych, takich jak elementy złączne dla branży budowlanej, automotive i elektroniki, pojemników do składowania odpadów oraz przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, producentów doniczek i tym podobnych, warto rozważyć automatyzację procesów składowania. Wyposażenie magazynu czy hali produkcyjnej w regał automatyczny umożliwia zaoszczędzenie nawet 80% powierzchni składowania, a także skrócenie czasu kompletacji zamówień nawet o 50%.

Rola automatycznych systemów wysokiego składowania w branży tworzyw sztucznych

Pakiet korzyści płynących z wyposażenia magazynu w regały automatyczne jest szeroki, obejmuje m.in.:

– oszczędność powierzchni magazynowej: nawet do 80% dzięki wykorzystaniu pełnej wysokości pomieszczenia i automatycznemu pomiarowi wysokości towarów, który umożliwia ich gęste składowanie

– oszczędność czasu pracy: szybkie wyszukiwanie i pobieranie towarów, lokalizacja regałów w pobliżu linii produkcyjnej, stanowiska kompletacyjnego, itd.

– łatwe wyszukiwanie towarów w magazynie: towary można błyskawicznie wyszukiwać m.in. po numerze, nazwie, identyfikatorze, kodzie kreskowym

– kontrola dostępu: automatyczne regały są zamykane, a dostęp do nich posiadają tylko uprawnione osoby

– bezbłędna identyfikacja składowanych towarów: wskaźniki lokalizacji w regałach zapewniają bezbłędne wyszukanie potrzebnego towaru

– integracja z WMS/ERP/inne: regały automatyczne mogą być zintegrowane z wewnętrznym systemem informatycznym przedsiębiorstwa

– ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: regały automatyczne chronią składowane towary przed szkodliwym wypływem czynników zewnętrznych, takich jak światło, kurz, wysoka lub niska temperatura, wilgoć, itd.

– ergonomia: okno dostępowe znajduje się na dogodnej stałej wysokości, co ułatwia pobieranie nawet bardzo ciężkich towarów

– kontrola stanów magazynowych: wszystkie operacje dotyczące towarów składowanych w regale automatycznym mogą być rejestrowane, a stan zapasów jest na bieżąco monitorowany

– szybka kompletacja: łatwe i szybkie wyszukiwanie oraz pobieranie towarów, m.in. na podstawie listy zleceń z zewnętrznego systemu IT, listwa LED wskazująca lokalizację towaru w regale i miejsce, gdzie należy je odłożyć, znacznie przyspieszają proces kompletacji zamówień.

Zastosowanie regałów Rotomat, Lean-Lift i LogiTower oraz układnic kompletacyjnych TGW w magazynach producentów plastiku

Do najpopularniejszych rozwiązań magazynowych wpływających na optymalizację procesów składowania należą:

– automatyczny regał windowy Lean-Lift

– automatyczny regał karuzelowy Rotomat

– automatyczny regał magazynowy LogiTower

– układnice kompletacyjne/ shuttle/ mini-load firmy TGW.

W automatycznych regałach karuzelowych typu Rotomat można przechowywać drobne elementy plastikowe typu złączki, nakrętki, końcówki parapetów, itp. zapakowane w nieduże, standardowe opakowania. W przypadku większych towarów o nieregularnych kształtach takich jak np. plastikowe wzorce jakości, służące między innymi do produkcji frontów pralek automatycznych doskonale sprawdzi się automatyczny regał windowy typu Lean-Lift.

Optymalnym rozwiązaniem do składowania matryc i narzędzi, a także form wtryskowych mających zastosowanie w produkcji wyrobów plastikowych, jest automatyczny regał magazynowy LogiTower. LogiTower jest pojemnym systemem składowania towarów bardzo ciężkich, długich i nietypowych, m.in. form wtryskowych, ciężkich narzędzi, blach, kilkunastometrowych profili, rur i prętów, itp. System pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa towaru i personelu, ergonomii pracy oraz zaoszczędzenie zarówno miejsca, jak i czasu operacji wewnątrzmagazynowych. LogiTower jest bardzo elastycznym i łatwym w rozbudowie systemem składowania z szeroką gamą wyposażenia peryferyjnego, takiego jak: wiele okien dostępowych umieszczonych z dowolnej strony regału, waga, dynamiczny pomiar wysokości towaru, integracja z laserem, depaletyzacja i wiele innych.

W przypadku produkcji tworzyw sztucznych zastosowanie znajdą również automatyczne magazyny wysokiego składowania firmy TGW. Dzięki wysokiej gęstości składowania i wysokiej wydajności energetycznej są rozwiązaniem redukującym koszty inwestycyjne i czas realizacji. Sprawdzają się świetnie przy składowaniu pojemników, sortowaniu i kompletacji dla wielu linii zamówieniowych.

Magazyn wyrobów plastikowych – przykłady wdrożeń

Producent komponentów do sprzętu AGD

Bitron Poland posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów elektromechanicznych, zaawansowanych technologicznie liczników energii elektrycznej i kart sterowania, m.in. user interface, motor control, sterowania dla okapów, pralek i pralko-suszarek. Firma Bitron Poland wyposażyła swój magazyn w dwuwieżowy regał automatyczny LogiTower o wys. 9 m, z 22 półkami o wymiarach 3000 x 850 mm i nośności 5 ton na półkę. LogiTower jest przeznaczony do składowania form wtryskowych służących do produkcji plastikowych elementów do zmywarek.

Regał automatyczny LogiTower został zainstalowany na zewnątrz hali magazynowej, przyczyniając się do zmniejszenia wykorzystywanej powierzchni składowania form wtryskowych z 66 m2 do 20 m2.

Producent akcesoriów do stolarki otworowej

U jednego z naszych klientów, producenta akcesoriów do stolarki, zainstalowano 2 regały automatyczne Rotomat, o wysokości 5 i 7 metrów, służące do przechowywania elementów plastikowych do produkcji parapetów (towary średnio- i wolnorotujące). Regały Rotomat obsługują 3 stanowiska pakowania, a ich wdrożenie pozwoliło na skrócenie czasu pojedynczej kompletacji o 7 minut. W efekcie firma zyskała dodatkowe 5 h czasu pracy dziennie.

Producent AGD

Magazyn kolejnego z naszych klientów, producenta AGD wyposażono w 7 regałów automatycznych Lean-Lift, z których jeden służy do magazynowania plastikowych wzorców jakościowych do produkcji frontów do pralek automatycznych, cztery stanowią magazyn instrukcji, a dwa kolejne należą do działu utrzymania ruchu.

Producent donic, pojemników plastikowych i akcesoriów ogrodowych

W magazynie producenta akcesoriów dla ogrodnictwa zainstalowano 6 regałów wysokiego składowania Lean-Lift typu winda do przechowywania etykiet i naklejek przeznaczonych na towary plastikowe, m.in. donice, wanny, pojemniki plastikowe na proszki i pozostałe akcesoria ogrodowe.

Producent automotive

Do przechowywania plastikowych elementów złącznych do produkcji zderzaków samochodowych zastosowano 2 regały automatyczne Lean-Lift oraz 1 regał Rotomat typu karuzela.

Zespół ISL
}
Nasi klienci

Newsletter

Wypełnij formularz, aby otrzymywać newsletter


„Administratorem danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych, jest ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Skrajnej 3b, 31-331 Kraków. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne oraz że przysługują Państwu prawa dostępu do danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji usługi dostarczania newslettera i kontaktu handlowego, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie tych zgód i w celach w ich treści określonych. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Regulaminie i Polityce prywatności. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: info@isl.pl."

Poleć naszą stronę znajomemu

Dziękujemy

Strona została wysłana Twojemu znajomemu

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą tak szybko, jak to będzie możliwe. Prosimy jeszcze o odpowiedź na jedno pytanie. Tobie zajmie to tylko 10 sekund, a nam ułatwi pracę w przyszłości.

ANKIETA