Magazyn drukarni – rola automatycznych regałów magazynowych
Współczesne drukarnie coraz częściej stawiają na automatyzację jako niezawodny sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji, odzyskanie miejsca przeznaczonego na składowanie materiałów drukarskich (np. matryc lub szeroko pojętych elementów długich) i opakowań oraz uporządkowanie procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa.
Automatyczne regały magazynowe LEAN-LIFT i ROTOMAT są rozwiązaniem zapewniającym nawet do 80% zaoszczędzonej powierzchni składowania, przyspieszają proces kompletacji, chronią składowany towar przed zniszczeniem i gwarantują ergonomię pracy na bardzo wysokim poziomie. Towar trafia z regału wprost do rąk operatora, jest chroniony przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i podlega bieżącej ewidencji w bazie danych firmy. System kontroli stanów magazynowych pozwala na uniknięcie sytuacji, w której braki mogą zatrzymać proces produkcji.
Wdrożenie automatycznych systemów składowania nie jest skomplikowane, a praca z nimi nie wymaga specjalistycznej wiedzy pracowników. Regały mogą być w przyszłości rozbudowywane zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa.
Jak przechowywać towary w magazynie drukarni?
Automatyzacja przynosi korzyści wielu branżom, w tym także poligraficznej. Regały windowe lub rotacyjne są rozwiązaniem, które może się znaleźć w magazynie, na produkcji, w introligatorni, a nawet biurze. Sprawdzają się przy składowaniu fotopolimerów, etykiet, opakowań, sleevów, folii drukarskich. Mogą służyć jako magazyn farb drukarskich lub narzędzi i części zamiennych. Regały LEAN-LIFT sprawdzają się w składowaniu ciężkich wałków drukarskich, matryc i wykrojników lub papieru. Automatyczne systemy wysokiego składowania są wyposażone w system utrzymujący stałą wilgotność powietrza, na określonym poziomie, co jest niezbędne np. w magazynie etykiet.